Zamjena starih, polomljenih klizača na fioci.

Slika 1

Klizači ispod fioke u kojoj držimo escajg su jednostavno popustili. Zbog escajga fioka je prilično teška a koristi se non-stop.

Slika 2

Kao posljedica se dešava da udara fioku ispod i krzaju im se ivice.

Slika 3

Pošto se postojeći tip klizača pokazao preslab za ovakvu upotrebu odlučio sam da pređem na one sa kuglicama jer im je nosivost bitno veća. Važna stvar je da su im širine jednake tako da nisu potrebni nikakvi zahvati na samoj fioci. Običan „šarafciger“ pristup je dovoljan da se odradi posao.

Slika 4

Prvo je trebalo postaviti fioku u položaj u kome je poželjno da stoji na kraju balade. Karte za igranje su idealne za ovakav zadatak. Po 5-6 između gornje i donje fioke i eto „lufta“ koji nam treba.

Slika 5

Otprilike po sredini sam razvukao „vagres“ liniju koja sa maske fioke prelazi na okvir. U odnosu na ovu liniju ću se ravnati sa svima ostalim.

Slika 6

„Vagres“ linija prenesena i na unutrašnjost fioke.

Slika 7

Ovi klizači sa kuglicama imaju jednu ručicu koja kada se povuče klizač se da rastaviti na dva dijela.

Slika 8

Ovako je neuporedivo lakše za montažu. Šteta što ovo nisam znao kada sam pravio fiokar.

Slika 9

Sredinu klizača naslonimo na „vagres“ liniju i zacrtamo gdje dolazi gornja ivica.

Slika 10

I onda gornju ivicu razvučemo uzduž fioke. Ova klizna vinkla je idealna za razvljačenje linije ali ako je nemate jednostavno prenesite mjeru na par tačaka i povučete lenjirom.

Slika 11

Gornja ivica klizača razvučena uzduž fioke. Dio starog klizača koji je montiran na fioku sam odlučio da ostavim. Ovo iz razloga što on ujedno drži i dno (u obliku je slova „L“) a ništa neće smetati novom klizaču. Da ga skinem baš bih oslabio dno.

Slika 12

Klizač postavljen uzduž linije i zašarafljen. Od krajnje ivice sam ga odbio za nekih 5 mm uz pomoć umetka. Za isto toliko ću od ivice okvira odbiti i onaj unutrašnji dio klizača. Pošto je fioka bila spremna došao je red na okvir.

Slika 13

Prvo sam skinuo stare klizače. Evo zašto je fioka „klecala“ – na jednom klizaču više uopšte nije bilo onog plastičnog točkića a na drugom je bio slomljen. Nemaju nosivost ovi točkići.

Slika 14

Sredinu klizača sam postavio na „vagres“ liniju, ivicu uvukao za onih 5 mm i zbilježio poziciju prve rupe. Za obilježavanje pozicije rupe je idealno imati šilo. Moje je još iz seta za Opšte Tehničko Obrazovanje (skraćeno OTO) – „Made in Yugoslavia“ piše na ručki. Kada pričvrstimo prvi šaraf klizač postavimo uz vinklu i zašarafimo još par komada.

Slika 15

Klizači postavljeni u okvir. Ostalo je još da se utakne fioka i to je to. Klizači koje sam kupio su na krajevima imali neki cilindrični dio koji čini da se fioka sama zatvara poslednjih 10-15 mm što baš izgleda šmekerski.