Nova priča iz garaža-radionice bavi se izradom klasičnog stola sa fiokama. Rješenje kako ga napraviti je prilično staro tj prošlo je test vremena i može se primjenjivati i na stolovima dosta dužim od ovog npr kuhinjskim
Slika 1 Stigle bukove daske.
Slika 2 A stigla i nova mašina!!! Već dugo je priželjkujem. Hobi varijanta kombinovane stone blanje (abrihtera) i diht mašine. Ovo na slici joj je bilo vatreno krštenje i, za sada, utisci su vrlo pozitivni.
Slika 3 Selekcija naljepših daski izrezanih na nekih 7 cm širine i posložene da se od njih napravi ploča stola.
Slika 4 Keksovanje dasaka koje idu u ploču.
Slika 5 Lijepljenje ploče prvo u nekoliko segmenata …
Slika 6 … a onda i konačno.
Slika 9 A onda joj i oborene ivice.
Slika 10 Osnovni lak – šmirglanje sa 240 granulacijom – prvi sloj dvokompontentnog laka za parket – opet sa 240 – i drugi sloj parket laka. I tako, ploča gotova. Neće se lako pohabati od upotrebe.
Slika 11 Bukova daska „petica“ od koje ću napraviti noge.
Slika 12 Opet kroz novu diht mašinu i onda noge izrezane na mjeru (4,5×4,5 cm).
Slika 13 Onda sam ih posložio kako će već koja da dođe i označio koje idu naprijed („F“ – front) a koje nazad („L“ – leđa). Ove linije po sredini su mi bile jako važne jer će na tim stranama da se buše rupe za spoj čep-rupa pa su mi kasnije pomagale da ne izbušim pogrešne stranice.
Slika 15 Širina rupa je bila 15 mm pa sam na tim rastojanjima tačkašem označio gdje tociljati vrh borera kada budem bušio.
Slika 16 Sada sam podesio svoje postolje za stonu bušilicu i raspalio po nogama.
Slika 17 Rupe u nogama spremne. Par riječi o njima: Rađene su po dvije na istoj strani jer su prečke 14 cm široke pa je preporuka da tako dugački čepovi nisu baš najsrećnije rješenje nego ih valja podijeliti na dva manja. Rupe se sastaju u sredini sa onima iz susjednog pravca.
Slika 18 Trimovanje nogu po stranama gdje dolaze rupe. Rađeno na mom šablonu za trimovanje.
Slika 19 Trimovano negdje približno od 1/3 od vrha pa do dna nogu.
Slika 21 Daske za prečke takođe obrađene na novoj diht mašini i pripremljene da se izrežu obje odjednom kako bi sigurno bile iste dužine.
Slika 22 Sledeća na redu bila je izrada čepova koji dolaze na krajevima prečki. Uz pomoć borera potrebnog prečnika mogao sam precizno da podesim visinu lista cirkulara. Čepove sam izrezao nekih milimetar šire (16 mm) nego što su rupe bile i onda ih malom blanjom precizno dovodio na pravu širinu.
Slika 23 Stop blok na potrebnu dužinu čepova i serijska proizvodnja može da počne.
Slika 24 Ovako je izgledalo na kraju ovog koraka.
Slika 25 Fina dorada čepova po debljini. Postigao sam baš precizne spojeve tako da stege skoro i nisu bile potrebne kod finalnog lijepljnja.
Slika 26 Prenošenje pozicija rupa. Ovdje je važno napomenuti kako sam čepove uradio malčice uže od samih rupa kako bih drvetu dozvolio da se unutar njih može širiti ako i kada mu to bude potrebno.
Slika 27 Viškovi izrezani.
Slika 28 Opet fina dorada. Ovog puta dlijetom.
Slika 29 I čepovi ušli kako treba. Na ovoj slici vidi se „luft“ ostavljen unutra.
Slika 30 Kako se čepovi iz dva pravca sreću po sredini poprečnog presjeka nogu to ih je na vrhovima trebalo podkositi za 45 stepeni.
Slika 31 Evo, tako je to izgledalo na kraju.
Slika 32 Prečka samo utaknuta u noge – stoji i bez ljepila. Čep-rupa je odličan spoj.
Nastavak teksta: Sto – II dio