Google SketchUp je odličan besplatan program kojeg toplo preporučujem. Vrlo je jednostavan i prilično zabavan za upoterbu a na internetu postoji gomila video primjera kako korisiti određene alatke. Količina grešaka oko dimenzionisanja i uklapanja koju će vam upotreba ovog programa uštedjeti je baš velika. U ovom postu pokazano je kako sam upotrijebio SketchUp da napravim krojnu listu za fiokar od pločastog materijala. Dimenzije koje su nam bitne su: 18 mm debljina ploča, 2 mm debljina ABS kant trake i 13 mm debljina klizača za fioke…

Slika 1

Prvi korak je definisanje spoljnih mjera koje prostor dozvoljava (tzv “gabaritne” mjere). Meni se ispostavilo da je to 45x58x71 cm. Takođe je dobro odrediti i koje se ivice vide a koje ne jer tamo gdje je sakriveno možemo ići sa šarafima a tamo gdje nije sa tiplovima ili ugaonicima iznutra.

Slika 2

Počinjem sa bokovima. Njima ću staviti ABS traku na prednju ivicu. Širina na koju treba rezati je: 58 cm minus debljina fronta ladice (1.8 cm) minus ABS traka (0,2 cm) = 56 cm. Visina se ne kantuje jer fiokar dolazi ispod ploče pa ona ostaje na 71 cm. Trebaju 2 kom.

Slika 3

Pošto definišem dimenzije, na listu papira rukom nacrtam ovu poziciju, obilježim gdje dolazi kant (i koji), upišem broj komada i dimenzije. Ovu listu ću ponjeti tamo gdje režu kada budem poručivao. Dobro je pisati običnom olovkom jer do kraja crtanja se dimenzije nekada i promjene pa da se može brisati.

Slika 4

Sledeće na red su došle horizontale tj vrh i dno fiokara. Po dužoj stranici oni se poklapaju sa širinom bokova tj 56 cm. Isto kao bokovima, na prednje ivice im dolazi ABS kant traka. E sada širina = gabaritna mjera 45 cm minus dvije debljine bokova (2 x 1,8 cm) = 41,4 cm. Isto 2 kom. Dobro je od ovih elemenata u SketchUp-u praviti komponetne (components) jer to baš pojednostavljuje sklapanje.

Slika 5

Okvir sklopljen. Za nastavak ovog projektovanja su nam bitne ove dvije unutrašnje mjere tj 41,4 x 67,4 cm. Ovu drugu uopšte nisam računao već se „sama kazala“ kada sam sklopio okvir.

Slika 6

Pošto će imati 4 fioke to je, po visini, max prostor kojeg možemo dodjeliti pojedinačnoj fioci 67,4 / 4 = 16,8 cm. Ja sam za visine stranica uzeo da budu 11 cm. Za dužinu fioke imamo onaj prostor od 56 cm a ja sam stavio da fioka bude dugačka 54 cm kako bih imao malo lufta pri montaži. Dakle, bokovi fioka su dimenzija 11 x 54 cm, treba 8 kom i kantuju se PVC kant trakom po vrhovima.

Slika 7

Prečke od fioka – ovdje treba ovako računati: prostor kojeg imamo 41,4 cm minus dva boka (2×1,8) minus dva klizača za fioke (2×1,3) = 35,2 cm. Visina im je ista kao bokovima tj 11 cm i isto treba 8 kom.

Slika 8

Fioka sklopljena.

Slika 9

Prije nego što posložimo fioke po unutrašnjosti trebamo rasporediti frontove tj definisati njihove visine. Kako su spoljašnje mjere 45×71 cm to slijedi da širina frontova mora biti 45 cm. Visine sam odredio sledećom računicom: imam 4 fronta, luft između njih ću staviti da bude 3 mm a ukupno mi treba 4 lufta. Dakle, (71 – 4*0,3)/4 = 17,45 => uzeću visinu 17,5. Kant traka je PVC tako da njenu debljinu ignorišem.

Slika 10

Ostalo je još da okvire posložim u unutrašnjosti. Najnižeg sam odigao 1 cm od dna fiokara a ostalima sam dno podizao nekih 1,5 cm od dna njihovog fronta. Ovdje se vidi ljepota SketchUp-a jer nemoramo da lupamo glavu računicom nego samo slažemo u odnosu na donje ivice. I tako, fiokar virtuelno sklopljen. PS. Ja nisam naručivao dna fioka i leđa fiokara od lesonita jer sam imao tablu u radionici a inače se sa crteža samo uzmu mjere i na krojnoj listi naglasi da se radi o lesonitu i to je to.

Slika 11

Kako je na crtežu sve štimalo mogao sam da zaključim krojnu listu i odnesem da se po njoj izreže i kantuje.

Slika 12

Evo kako to izgleda i kada stigne izrezano tj pređe iz virtuelnog u ovaj naš svijet.

Slika 13

A evo i fiokara u konačnom izdanju. O samoj njegovoj motaži ću detaljnije ispričati u narednom postu.