Ovo je fantastičan projekat koji nam je donio super zabavu a i sada, kad god prođem pored njega, svaki put me razgali. Osnovnu ideju za njega prvo sam vidio na blogu “WoodWorking for MereMortals” a kako je to teklo u našoj garaža-radionici pogledajte u fotopriči koja slijedi.

Slika 1:  Komad šperploče, letvica bukovog parketa i žica koja je dovoljno čvrsta.

Slika 2:  Prvo sam izrezao osnovu propelera uz pomoć ovog alata za rezanje krugova (već sam ga pominjao u „stalku za silikone“). Šperploča je 12 mm a prečnik nekih 6 cm. Ovaj prečnik može slobodno biti i manji npr 4 cm. Alat se prilično namučio sa tvrdom šperpločom, dimilo je na sve strane.

Slika 3:  Pošto ivica nakon rezanja nije bila potpuno ravna krug sam doradio šmirglom. Ovo može i ručno da se radi ali ako imate mašinu onda ovakva skalamerija sa slike očas odradi posao i kružnica je potpuno pravilna. Dakle, tipl u otpadnu letvicu i vrti u krug. Vrti Miško! Tipl sam kasnije zalijepio u centar kruga i izrezao po ivicama jer je prečnik žice bio manji od 8 mm tj trebala mi je manja rupa od ove za tipl.

Slika 4:  Letvica od parketa je već imala izrezan žlijeb u koji dolazi žica samo što nije bio u centru pa sam na cirkularu morao malo da je suzim. Kasnije sam je i odozdo potkratio za nekih 2 cm.

Slika 5:  Ona šperploča sa početka priče tj od koje sam izrezao osnovu propelera je 12 mm debela. Kada sam došao do listova propelera nekako mi se učinila predebelom i preteškom tako da sam izvukao neki komad špera od 6 mm koji je (u prošlom životu) bio dno starog kreveta.

Slika 6:  List propelera sam prvo crtao u razmjeri na papiru pa onda prislanjao na osnovu koju sam izrezao da vidim kako stoji. Konačne mjere nisu ove sa slike nego 35-20-250-50-130-kosina. Inače, od površine listova (tj broj listova puta njihova dimenzija) direktno zavisi koliko će vetrenjača biti osjetljiva na vjetar. Pošto kod nas bura zna da bude prilično jaka meni se učinilo pametnim da stavim 4 lista sa ovim dimenzijama odozgo.

Slika 7:  Rezanje listova prvo na cirkularu.

Slika 8:  Pa onda na tračnoj testeri sva četiri odjednom.

Slika 9:  Malo šmirglanja i … eto listova.

Slika 10:  U osnovu propelera sam izbušio rupu za žicu i nacrtao dva prečnika pod 90 stepeni.

Slika 11:  Ručnom testerom sam pod 45 strepeni urezao žljebove za listove nekih 1,5 cm u dubinu.

Slika 12:  Žljebovi urezani.

Slika 13:  Listovi ulijepljeni za osnovu. Žljebove je dobro urezati na mjeru tako da listovi jedva mogu da uđu u njih. Pošto je ručnom testerom to teško postići tamo gdje je klimavo ukucajte neke drvene opiljke (koji se vuku po podu radionice) kao klinove. Uglavnom, dobro je da listovi „tvrdo“ stoje u žljebovima čak i bez ljepila.

Slika 14:  Vrh letvice od parketa sam morao malo doraditi da listovi propelera nebi zapinjali pri okretanju. Sa druge strane, to je doprinjelo i aerodinamičnijem izgledu pa smo imali dvije muve jednim udarcem.

Slika 15:  Ovako nekako će da izgleda.

Slika 16:  Sledeće na redu je bila izrada deda mraza i jelke. Tu mi je već bila potrebna pomoć dizajnera od zanata. Inače, cijeli koncept: deda mraz – poklon – jelka je dizajnerova ideja.

Slika 17:  Jelka nacrtana.

Slika 18:  Kontura jelke prenesena na šperploču (6 mm) i izrezana po konturi.

Slika 19:  Sa zadnje strane letvice sam izrezao žlijeb u koji ću pričvrstiti jelku.

Slika 20: I tako, dok sam se ja bakćao sa jelkom, dizajner je završio i deda mraza.

Slika 21:  Deda mraza moramo uraditi iz dva dijela koji se preklapaju tj ulaze jedan u drugi. Prvo sam konturu za donji dio tj čizme prenio na šperploču 6 mm.

Slika 22:  Letvice za donji dio ulijepljenje i izrezane obje odjenom.

Slika 23:  Noge završene.

Slika 24:  Konturu gornjeg dijela sam prenio na šperploču 12 mm. Ovo iz razloga što je 12 mm bilo bliže debljini one letvice od parketa a i da malo napravi kontrateg propeleru.

Slika 25:  Eto i deda mraza.

Slika 26:  Deda mraz i jelka gotovi. Sada sam već mogao da odredim gdje treba izrezati onaj dio za koljeno od vratila. Otprilike da poklon dođe po sredini tog žlijeba.

Slika 27:  Žlijeb za koljeno u vratilu izrezan.

Slika 28:  Kod izrade vratila prvo sam pripremio vrh gdje će biti prikačen propeler. Stiv je svoje vratilo jednostavno savio na „U“ i utakao u osnovu propelera. Međutim, kasnije je napomenuo da vetrenjača malo vibrira a ja mislim da je to jer taj „U“ ipak daje neki ekcentar. Pošto sam imao nareznicu odlučio sam da moj propeler pričvrstim maticama. Ako nemate nareznicu Stivov „U“ profil će sasvim dobro odraditi posao bez obzira na eventualne vibracije.

Slika 29:  Kada sam završio navoj na vrhu sledeća je bila izrada koljena. Ovaj korak me je iznenađujuće izmaltretirao i posle prilično peripetija kuckanja i savijanja sam dobio koljeno koje mi je odgovaralo i bilo u liniji. Ko bi reko da će to biti maltretiranje?

Slika 30:  Montaža vrha propelera prikazana je na slici. Znači: prvo dvije obične šajbe (malo masti između njih) pa onda matica, šajba što upija vibracije („šplent“ šajba) pa opet obična šajba. Onda sam stavio osnovu propelera a sa druge strane isto šajba, „šplent“, matica.

Slika 31:  Poklopac za žljieb gdje leži vratilo izrezan na mjeru.

Slika 32:  Proba jeli sve u balansu ili još treba kuckati.

Nije “hrđavo” 🙂

Slika 33:  Spajanje deda mraza. Rupa kroz preklapanje gornjeg i donjeg dijela i jedan šaraf sa kontra maticama sa druge strane. Kontra matice = dvije matice koje se priljube jedna uz drugu i tako ne olabave tokom upotrebe.

Slika 34:  Sledeće na red je došlo: rupa kroz poklon, komad žice da poveže deda mraza i vratilo i dva graničnika koje sam napravio od onih plastičnih traka za vezivanje (što sa njma vezuju talibane na dnevniku). Ovdje nisam očekivao nikakve komplikacije ali … po Marfijevom zakonu … ova žica što povezuje deda mraza i vratilo ispostavila se kao najkomplikovaniji segment u cijeloj priči!!! Prvu verziju tj ovu sa slike sam napravio od pocinčane žice za ogradu koja je prilično teška za obradu i prenosila je bacanje lijevo-desno na deda mraza.

Slika 35:  Malo ću skrenuti sa teme da se posebno pozabavim ovom problematičnom žicom:
Druga verzija i korekcija bacanja lijevo – desno. Prvo sam malo proširio rupu kroz poklon. Onda sam od mekše žice (kalajne za lemljenje) napravio veći gornji krug koji se bez problema sam klatio lijevo desno kroz poklon. Ovako je eliminisano da se lijevo-desno bacanje prenosi na deda mraza. Međutim, ova žica se pokazala previše mekom za upotrebu i prvi jači vjetar ju je iskrivio.

Slika 36:  Treća verzija tj konačno rješenje je bakarna žica koju sam uzeo sa nekog debljeg kabla za struju. Bila je dovoljno meka da se oblikuje kako treba i dovoljno kruta da je vjetar ne iskrivi. Tkođe je važno na koljenu vratila naći segment gdje se propeler najlakše vrti tj gdje nema zapinjanja u određenim pozicijama i ograničiti žicu da tu ostane uz pomoć ovih graničnika (ja sam stavio i malo onog toplog plastičnog ljepila).

Slika 37:  Nazad na temu: Lijepljenje deda mraza na poziciju gdje treba da stoji.

Slika 38:  Zalijepljena i jelka i sada čitava skalamerija može na farbanje.

Slika 39:  Jedna ruka osnovne boje, malo šmirglanja granulacijom 240 i …

Slika 40:  … opet dizajneri od zanata.

Slika 41:  Vetrenjaca ofarbana

Super je ispala! Ima propelere kao spitfajer.

Slika 42:  Za fianlnu montažu je prvo trebalo naći težište. Na šipci od stege malo naprijed – nazad i tamo gde počne da „vaga“ zabilježi flomasterom.

Slika 43:  Sa druge strane, komad neke cjevčice otkinut na mjeru odnosno malo duže od mjere i jedan kraj kliještima zatvoren (da ekser ne dolazi do drveta nego tu da završava).

Slika 44:  Onda sam u težištu izbušio rupu i ukucao cjevčicu tako da malo viri van.

Slika 45:  Za nosač vetrenjače sam iskoristio komad neke stare garnišle (drška od metle je takođe idealna) i u njega ukucao „obezglavljeni“ ekser. Kod ovog eksera takođe nije upalilo iz prve jer sam u originalu stavio tanji ekser i još ga podmazao. Rezultat je bio da se vetrenjača previše lako okretela oko svoje ose tj lakše nego što se sam propeler okretao. Onda sam stavio deblji ekser, nisam podmazivao i proradilo je kako treba tj propeler je postalo mnogo lakše okrenuti nego samu vetrenjaču oko eksera.

Slika 46: I tako … spremna za korišćenje obnovljive energije u svrhu … poklona pod jelku.