Na fotografiju lampe slične ovoj naletio sam slučajno lutajući internetom. Radi se o projektu izrađenom sa vrlo malo materijala (ja sam upotrijebo okrajke iz radionice) a totalno je kul dizajn.


Slika 1 Sjenilio odnosno abažur od lampe je, ustvari, složeni dio jer ostatak su, praktično, tri letve ušarafljene jedna za drugu. Abažur je trebalo izrezati pod dva ugla istovremeno i takvi rezovi mene uglavnom zbunjuju tj morao sam malo trenirati na otpadnim letvicama. Sada izgleda sasvim prosto ali kada sam kretao … Počelo je sa komadom špera debljine 8 mm izrezanim na 11 cm širine.

Slika 2


Prvo sam ger circular zaokrenuo oko svoje ose za 10 stepeni.

Slika 3 I nagnuo ga pod 45 stepeni.

Slika 4 Prvi rez.

Slika 5 Onda letva okrenuta oko svoje ose (kao na ražnju) i odrađen drugi rez. Ovaj stop-blok na slici je pomjeren od lista za nekih 9 cm. Ostali rezovi su se sveli na okretanje letve oko svoje ose i reckanje – naizmjenično.

Slika 6 Ovako izgleda kada se naslone jedna na drugu – 10 stepeni po vertiakali i pod 45 jedna u odnosu na drugu.

Slika 7 Abažur ulijepljen – ljepilo za drvo i gomila lastika.

Slika 8 Dok je abažur „hvatao“ od špera debljine 18 mm (ostao od komplikovane police) sam izrezao nosače na nekih 3 cm širine.

Slika 9 Ovako nekako će da izgleda. Dvije duže palice sam izrezao na 34 cm a ovu kraću na 9 cm.

Slika 10 Rupe za šarafe takođe pripremljene. Šarafi su M6. Takođe su izbušene tako da naprave neke prepuste kada se budu daščice uklapale – jednostavno bolje izgleda. Mislim da je su prepusti bili 3 i 6 cm.

Slika 11 U međuvremenu je ljepilo uhvatilo abažur i ostalo je da se ivice malo izkituju jer je ponegdje „zijevalo“. Dobra je fora prvo zaštiti molerskom trakom pa onda u grubo razmazati kit – i lakše se nanosi i ne mora da se čisti i šmirgla kasnije.

Slika 12 Sada je na red došlo spajanje abažura sa nosačem. Ovo je ujedno bio i najkoplikovaniji segment priče tj izazovan kako izvesti da sve to legne kako treba. Ako ima kakvih predloga kako drugačije uraditi ostavite ih u kometarima ispod jer, sigurno, ima raznih rješenja. Ono što je meni palo na pamet slijedi u nastavku. Prvo – jedan komad letvice izrezan pod uglovima od 10 stepeni sa svake strane.

Slika 13 Ovako će da stoji nakon lijepljenja.

Slika 14 Grlo za sijalicu – kupio sam ovo sa stopom za šaraf. Interesantno je da je navoj M10!?
Ko da će brod da drži a ne grlo za malu sijalicu. Valjda treba toliki prečnik zbog onih varijanti kada se šarafi na cijev sa navojem kroz koju prolazi kabal (često se sreće na lusterima). Grlo je inače za one male sijalice (G9) jer mi se minjonka nekako činila prevelika za ovu lampu.

Slika 15 Po istom sistemu prikazanom kod izrade „dugmića“ pripremio sam rupe za šaraf – uža je tačno na mjeru (10 mm) a šira se poklapa sa manjim prečnikom glave šarafa što je nekih 18 mm.

Slika 16 Onda sam natakao šaraf i, uz pomoć matice i šajbe sa druge strane, upresovao ga u rupu.

Slika 17 Šaraf upresovan.

Slika 18 Od izrade ligeštula ostalo mi je nekoliko okrajaka ovih tipli od 18 mm tako da mi je baš dobro poslužilo da izrežem parče koje će zapuniti rupu iznad šarafa. Ne samo zapuniti – ovo parčence itekako će doprinjeti nosivosti samog spoja.

Slika 19 Parčence sam ukucao i ulijepio u letvicu koja drži abažur.

Slika 20 Onda sam na glavu šarafa nanio epoxy ljepilo, na dno letvice i okolo okruglog parčeta tiple stavio sam ljepilo za drvo, utakao letvicu u rupu iznad šarafa i sve to pritegnuo.

Slika 21 Evo ga komplikovani dio nakon lijepljenja. Ostalo još da se malo potkrati šaraf.

Slika 22 Sada je na red došlo spajanje sa abažurom. Ljepilo za drvo …

Slika 23 … i utakni po sredini. Nisam koristio stege nego samo ostavio da uhvati a kasnije sam sa strane gdje dolazi kabal (koja se ne vidi) ukucao i jedan ekserčić za svaki slučaj.

Slika 24 Pri izradi stope sam prvo od špera izrezao po dvije kockice 5×5 cm i, takođe, pripremio rupe za M6 šaraf.

Slika 25 Stopu sam izrezao od nekog okrajka ariša debljine 3 cm. Dimenzije stope su 11 x 14 cm.

Slika 26 Stopa ulijepljena. Odozdo sam, takođe, ukucao po par ekserčića radi dodatne sigurnosti. Kasno mi je palo na pamet da bi bolje bilo da sam koristio tiple i ljepilo. Možda neki drugi put.

Slika 27 I evo je lampa na sopstvenim nogama tj stopi. Ovje je važno napomenuti da je abažur od špera prilično težak i da je lampa stabilna tek kada se donja letvica zakosi u drugu stranu što znači …

Slika 28 … da su vrlo limitirane mogućnosti iztezanja lampe. Ovo znači da su zglobovi sa šarafima više holivudski efekat nego tehnička mogućnost ali meni to nije imalo neke veze – ova lampa mi je i dalje bila baš kul. Vrijeme je da se lakira. Možda bi moglo da se stavi neko olovo unutar stope …

Slika 29 Nakon lakiranja ostao je još električarski dio priče. Kabal sam utakao u grlo i sve to zašarafio na onaj M10.

Slika 30 Sa zadnje strane abažura sam izbušio rupu i kroz nju provukao kabal. Onda sam izbušio I jednu rupu u vertikalnoj letvici i nastavio sa kablom do stope.

Slika 31 U stopi sam, pored rupe, zarezao i jedan kanal da bi kabal mogao izaći sa strane. Kako kabal nebi iskako iz ovog kanala i podvlačio se pod stopu tj činio lampu klimavom malo sam zalio vrelom plastikom.

Slika 32 Utikač, prekidač, sijalica i paaaali.

Slika 33 Kako je utrošak materijala vrlo mali i uglavanom okrajci prosto je šteta uraditi samo jednu lampu kad već podešavamo mašine i izvodimo kerefeke. Ovo je prilično kul poklon tj lako je naći zainteresovane za udomljavanje istih.


Slika 34 A što se mene tiče – bilo je pravo vrijeme za jednu lincuru.