Sto za pisanje koji ne zauzima mnogo prostora. Odrađen od punog drveta i dobrog bukovog špera. Prilično maratnoski projekat ali je ispao i dobro i kvaliteno tj isplatilo se.

Slika 1 Počelo je određivanjem mjera. Premda već nekoliko godina uglavnom koristim SketchUp pri izradi crteža primjetio sam da mi (stari-dobri) milimtarski papir i dalje štedi vrijeme kod eksperimentisanja sa mjerama. Npr ovdje sam izmjerio prostor za leđa od stola i širinu moje stolice pa onda prednju stranu podešavao (tociljao) tako da ima komotno mjesta za lap-top, sto da ne bude predubok a opet da u fioku stane A4 format papira. Gumica i milimetarski papir – i dalje mogu da budu efikasna pa i udobna kombinacja.

Slika 2

Sledeća je bila rezolucija da ne kupujem nikakav novi materijal pri izradi ovog stola. U radionici se nakupilo dosta toga (kvalitetnog). Trebaće malo više kreativnosti ali je vrijeme da se upotrijebi. Prve na red su došle bukove letve 2,5×4,5 cm ostale uglavnom od izrade kreveta mada ih ima još i od ligeštula. Od njih ću napraviti noge i letve koje ih povezuju u donjem dijelu.

Slika 3
Letve izrezane na grubu mjeru i ulijepljene u pravougaonike 5×4,5 cm. Pošto su farbane u bijelo mogao sam sve neravnine i rascjepe fino iskitovati prije samog šmirglanja tako da su, na kraju, ofarbane noge izgledale potpuno homogeno.

Slika 4
Nakon šmirglanja ostalo je još da se potkrate na tačnu mjeru.

Slika 5 Sledeća na red je došla izrada ploče. Prvo sam izvukao tablu dobrog bukovog špera 10 mm debljine koju sam kupio još prije dvije godine pod parolom „valjaće“. Ne treba ovako gomilati materijal – ima ga dovoljno na stovarištima.

Slika 6 Kako mi se 10 mm učinilo pretankim (na jednom dijelu tabla je bila i savijena) odlučio sam da je preduplim tj da napravim šper 20mm debljine. Taj može slona da izdrži. Prvo sam izrezao dva komada na grubu mjeru pomoću ubodne testere.

Slika 7 Onda sam po cijeloj površini nanio ljepilo …

Slika 8 … i table pritisnuo jednu na drugu.

Slika 9 Kad je uhvatilo, uz pomoć ravne letve i ručnog cirkulara, tablu sam izrezao na konačnu mjeru.

Slika 10 Bukov šper 20 mm – dobra ploča – domaćinska.

Slika 11 Kako šper ne izgleda baš najljepše po ivicama odlučio sam da mu stavim opšivku od hrastovih letvi. Prvo sam im urezao žlijeb malo dublji od debljine špera kako bi se posle lijepo izšmirglale u liniju sa pločom.

Slika 12 Unutar žlijeba, odozdo, sam izbušio rupe za šarafe. Šarafi će mi pomoći da sve prvo uklopim na „suvo“ pa ću tek onda lijepiti.

Slika 13 Ovako će opšivka da stoji. Super će to da bude

Slika 14 Malo prakse kod postavljanja opšivki (i raznoraznih lajsni): To se nekako uvjek čini kao sitnica a mislim da sam upravo najviše grešaka i nerviranja u dosadašnjoj praksi imao sa opšivkama i tome sličnim radnjama. Mogu da budu apsolutno zbunjujuće. Bukvalno treba tri put mjeriti pa jednom sjeći. Evo primjera kada imamo neki ne standardni ugao što se često dešava pogotovo kod zidova. Kliznom viklom se prvo „snimi situacija“.

Slika 15 Ugao se prenese na komad papira i, pomoću šestara (može i uglomjer), se odredi simetrala ugla. Ako ste zaboravili kako se određuje simetrala ugla – guglujte ili pitajte nekog osnovca (šesti/sedmi razred)

Slika 16 Klizna vinkla se sada podesi na simetralu i …

Slika 17 … sve to prenese na ugao mašine ili na samu dasku ako režete ručno.

Slika 18 Klizna vinkla i simetrala ugla u praktičnoj upotrebi.

Slika 19 I tako, jedna po jedna, lajsne legle baš kako treba. Minimum 50% vremena je duže trajala izrada opšivke nego pravljenje same table od onog špera.

Slika 20 Ostalo je još da se lajsne ulijepe. Na ravnim dionicama sam upotrijebio stege na ovoj kosoj sam za sto pričvrstio i pomoćnu letvu i samu tablu pa onda nabio lajsnu na šper klinovima. Odozdo sam vratio one šarafe (kad su već rupe izbušene) a na mjestima gdje je po malo „zijevalo“ izlazilo je ljepilo i tu sam utrljao hrastovu piljevinu i tako popunio sve rascjepe. Ispalo je baš kako treba.

Slika 21 Finalno šmirglanje.

Slika 22 Obaranje ivica. Ova gumena prostirka za kupatila je super – uopšte ne trebaju stege.

Slika 23 Dvije ruke nitro laka i ploča gotova.

Slika 24 Sada su mogle da se uzmu konačne mjere za fioku i letve koje će povezivati noge pri vrhu.

Slika 25 Za ove gornje „povezujuće“ letve sam iskoristio bukove okrajke 10×2,5 cm ostale od izrade kreveta.

Slika 26 Sa pločom okrenutom naopako mogao sam da ih izrežem na „knap“ mjeru bez prevelikog mjerenja i razmišljanja.

Slika 27 Po mjeri gornjih letvi donje sam samo iskopirao.

Slika 28 Kako se na donje letve naslanja polica to im je trebalo urezati žlijeb koji će je prihvatiti.

Slika 29 Lijepljenje noseće konstrukcije išlo je u tri faze. Prvo sam ulijepio bokove. Gornje povezujuće letve (gornji vijenac) i noge sam keksovao a donje (donji vijenac) u prvom koraku samo ulijepio a kasnije ukucavao drveni tipl (8 mm) bušeći skroz kroz nogu pa u letvu koliko god borer doseže.

Slika 30 Bokovi ulijepljeni.

Slika 31 U drugoj fazi ulijepljene su strane stola svaka sa svojim bokom …

Slika 32 … i onda sve to „đuture“ tj u cjelinu. Jedina komplikacija, bila je poravnati donje letve tako da polica kasnije bude u ravni. Za to sam, nakon stezanja, koristio komad šperploče da provjerim da li su letve poravnate i gumeni čekić da ih natociljam tamo gdje nisu.

Slika 33 Finalno pozicioniranje ploče na noseću konstrukciju počeo sam bušeći rupe prečnika 8 mm u vrhove nogu (isti princip kao kod stola za pisanje).

Slika 34 U te rupe umetnuo sam špiceve i prekrio ih molerskom trakom.

Slika 35 Onda sam cijelu konstrukciju odozgo postavio na ploču i gumenim čekićem ukucao špiceve u šper.

Slika 36 Na tim pozicijama sam, takođe, izbušio rupe za tiple pazeći da ne probijem na drugu stranu ploče.

Slika 37 Ostalo je još da izrežem tiple potrebne dužine. Ovako je omogućeno precizno nalijeganje ploče na noseću konstrukciju.

Slika 38 Namještnje police – šper sam izrezao na mjeru, po žlijebu nanio ljepilo i upucao sa par ekserčića.

Slika 39 Police skockane. Ostalo je još da im napravim neko ojačanje na spoju odozdo i da iskitujem spojeve.

Slika 40 Za ojačanje sam odozdo ulijepio komad špera i takođe ga upucao ekserčićima.

Slika 41 Ove ivice na gornjem vijencu (gdje se naslanja fioka) stoje kao konzole i tu sam imao malu dilemu kako ih prikačiti. Na spoju sa nogom sam stavio epoxy i ekserčiće a kasnije i jedan „L“ profil pri spajanju sa pločom.

Slika 42 Sledeći korak – farbanje konstrukcije. Dvije ruke akril bijele.

Slika 43 U toku farbanja palo mi je na pamet da bi i ovaj moj radionički sto valjalo malo osvježiti. Dakle, farbanje u produženom trajanju.

Slika 44 Kada se bijela farba osušila došla je na red i opšivka police. Takođe hrastova letva. Dio gdje ona dolazi sam zaštitio molerskom trakom od farbe kako bi ljepilo moglo uhvatiti.

Slika 45 Montaž kit i opšivka police gotova.

Slika 46 Ploču sam za konstrukciju finalno pričvrstio ugaonim „L“ profilima.

Slika 47 Ovako će da izgleda. Vrijeme je za završnicu tj za izradu fioke.

Slika 48 Prvo sam izrezao daske koje će držati fioku. Takođe sam ih fiksirao uz pomoć metalnih ugaonika.

Slika 49 Jedan okrajak sam iskoristio da fiksiram klizač precizno po visini.

Slika 50 Sada sam mogao uzeti konačne mjere za okvir fioke i izrezati ga od smrekovih letvi.

Slika 51 U front sam, prije lijepljenja, ubušio rupe prečnika 8 mm u koje ću kasnije umetnuti špiceve pomoću kojih ću moći da čeonu letvu fioke precizno montiram.

Slika 52 Prije samog lijepljenja fioke ostalo je još da urežem žlijeb za šperploču koja će joj biti dno.

Slika 53 Spajanje okvira fioke – ljepilo + šarafi. Ovdje su mi super poslužili ovi moji novi šabloni za kutije.

Slika 54 Dno fioke izrezano od špera i utisnuto u žljebove takođe pomoću ljepila i šarafa.

Slika 55 Dvije ruke akril bijele izuzev na dijelu gdje će se lijepiti čelo fioke.

Slika 56 Montaža fioke na klizač. Jednom pomoćnom letvom sam premostio između nosača i u odnosu na nju poravnao dno prije nego sam zašarafio klizače. Ispalo je baš precizno.

Slika 57 Špicevi umetnuti u rupe na frontu, odozo postavljene M8 šajbe da naprave malo zazora i na špiceve nataknuta hrastova letva koja će biti čelo fioke. U rupice od špiceva ostalo je još da se ubuše rupe 8 mm za tiple.

Slika 58 Tiple montirane i čelo spremno za montažu.

Slika 59 Leglo kao saliveno.

Slika 60 Prije konačne montaže malo sam mu oborio ivice i dao mu dvije ruke nitro laka.

Slika 61 Konačna montaža čela fioke. Ljepilo i stege. Ostalo još da se montira ručka i …

Slika 62 … to je to!

Slika 63 Sa sve fiokom.

Slični tekstovi: Sto za pisanje