Novembar 2012 – Moj novi cirkular nisam mogao držati stalno na stolu jer mi taj prostor treba i za druge stvari a malo je „potežak“ da se cimam sa njim gore-dolje već po potrebi. Sa druge strane ostaje ona moja simpatija prema skockanim radionicama iz Američkih časopisa. Ovo je bio jedan dugoprugaški projekat a ujedno i reciklažni jer sam upotrijebio gomilu materijala koji se vremenom nataložio u radionici.

Slika 1

Sa prednje strane kabineta su tri police koje su montirane na klizače i mogu se skroz izvući napolje. Na njih je stalo dosta mašina koje su tu, ujedno, i zaštićene od prašine kada nisu u upotrebi.

Slika 2

Sa zadnje strane su tri plitke police na koje je stala gomila šarafa, tiplova i sl.

Slika 3

Počeo sam sa nekom tablom koja čuči u radionici već dugo vremena i bila je prilično isflekana. Debljine je 2 cm. Spoljašnji slojevi su joj kao kod šperploče a unutra su letvice punog drveta. Nemam pojma kako se taj materijal zove.

Slika 4

Uz pomoć onog klizača za ručni cirkular od nje sam izrezao vrh i bokove.

Slika 5

Pri izradi ovog projekta bio sam se zapetljao sa farbanjem. Nešto sam kao krenuo da farbam segmente pa da ih onda uklopim u cjelinu, pa sam onda odustao od toga i morao da šmirglam pojedine djelove radi lijepljenja … Da ponovo radim farbao bih na kraju sve odjednom. Međutim, slika 5 – vrh i bokovi – prvo jedan sloj osnovne boje …

Slika 6… a onda i akril bijelom. Ivice gdje dolaze lajsne sam zaštitio od boje molerskom trakom.

Slika 7

Kada se farba osušila, na vrh sam namjestio cirkular i flomasterom označio gdje treba izbušiti rupe da se postolje pričvrsti za kabinet. Zbog pristupa ovim šarafima bokove i čela sam morao uvući u odnosu na vrh i dno. Doduše sa tim prepustom ljepše izgleda i sam kabinet.

Slika 8

Vrh i bokove sam odlučio da spajam ljepilom i šarafima pomoću gredica sa unutrašnje strane. Isti princip kao kod izrade bauna. Tako je sledeća za reciklažu došla jedna (građevinska) greda 8×5 cm. Nije imala po sebi maltera a i drvo je provjereno suvo.

Slika 9

Nju sam prvo izrezao na dvije gredice 3,5×3,5 cm.

Slika 10

Radi lijepljenja ovih gradica morao sam prvo da šmirglam prethodno revnosno ofarbani minijum. Mrzim ovo kad se prekombinujem.

Slika 11

Dakle, gredice izrezane na mjeru, kroz njih unakrsno izbušene rupe za šarafe i onda zalijepljene za bokove i vrh. Na slici se nevidi dobro ali gredica je zalijepljena iz dva dijela tj ostavljen je razmak za ploču koja će razdvajati prednji i zadnji dio.

Slika 12

Ovu ploču sam izrezao od nekog komada iverice koji je ostao od starog plakara ili prekrajanja kuhinje ne sjećam se više. Ljepilo, gomila šarafa i ploča je dala potrebnu krutost na cimanje lijevo-desno, obezbjedila da sve bude u vinkli i dodatno poduprla vrh da se ne savija. Ona mu dođe kao kičma cijele konstrukcije.

Slika 13

Za dno sam izvukao neku tablu ariša debljine 2,5 cm i slojevito ofarbanu sandolinom. U originalu je trebalo da stoji napolju i da na njoj bude zalijepljena reklama za prodavnicu ali nikada nije dospjela dotle. Plastični materijali i printovane folije su zamijenili ovaj konzervativni pristup ali … meni će dobro poslužiti za postolje kabineta.

Slika 14

Tabla izrezana na mjeru, zaobljene joj ivice frezerom i sandolin izšmirglan sa gornje strane.

Slika 15

Onda sam zacrtao gdje dolaze bokovi i srednja ploča, izbušio rupe za šarafe, nanio ljepilo i …

Slika 16

… sve to prišarafio odozdo. Tako nekako će kabinet da izgleda.

Slika 17

Prije konačnog farbanja, sada sam već dobro promislio šta još sve treba da se lijepi. Da nebude opet šmirglanja. Onu tablu iverice sam zaštitio novinama jer mi je bilo glupo da je farbam.

Slika 18

Prvo sam na prednje ivice montirao rebra. Ona doprinose izgledu a daju i dodatnu krutost na savijanje samom vrhu.

Slika 19

Od okrajaka sa izrezao i na frezeru zaoblio dvije letve koje će doći po dnu bokova sa spoljašnje strane. One dodatno ukrućuju spoj bokovi-dno i, takođe, doprinose izgledu. Njih sam kasnije lakirao bezbojnim lakom a u ovom koraku sam trakom zaštitio mjesto gdje one dolaze.

Slika 20

Kada je sve bilo spremno (i provjereno) nanio sam finalni sloj minijuma pa onda dvije ruke akril bijele. Više i sa farbanjem …

Slika 21

Ovu šperploču od 6 mm koja je u prošlom životu bila dno starog kreveta sam već pominjao kod reparacije stolica a, evo, ostalo je dosta i za ovaj projekat. Od nje sam izrezao dna polica.

Slika 22

Pošto se ove police izvlače (tj one su nešto između fioka i polica) morao sam da im napravim neku vrstu ograde. Tako je na red za reciklažu došao i komad stare daske 5-ce.

Slika 23

Nju sam izrezao na neke lajsne 1,5 cm široke.

Slika 24

Uz pomoć ljepila i šarafa odozdo police napravljene. Kada je ljepilo uhvatilo izšmirglao sam im ivice a vrhove malo oborio na frezeru.

Slika 25

Kao i kod reparacije stolica odlučio sam da šperploču ojačam odozdo kako se nebi savijala. I baš od tog projekta sa stolicama su mi i ostale ove letvice izrezane od bukovog parketa. Ljepilo, poneki šaraf i šperploča dodatno ukrućena.

Slika 26

Valjda me je ono maltretiranje oko farbanja ploča iz prvog dijela ovog projekta natjeralo da sada sve što je za bezbojni lak prvo izrežem pa onda „đuture“ ofarbam tj sve odjednom. Takođe od starog kreveta sam imao ove dvije bukove gredice …

Slika 27

… od kojih sam izrezao lajsne koje će opšivati vrh i lajsne koje će opšivati bokove po njihovim vertikalama.

Slika 28

„Đuture“ lakiranje bezbojnim lakom.

Slika 29

Klizače sam opet uzeo one teleskopske sa kuglicama. Ovdje mi je trebala i dobra nosivost i mogućnost da se police što više izvlače. Pomoću one polugice sa strane sam ih rastavio na dva dijela tj onaj koji ide na policu i onaj koji ide na okvir.

Slika 30

Klizač od najdonje police sam, uz pomoć nekih otpadnih daski, pozicionirao i onda zašarafio za okvir.

Slika 31

Sa druge strane sam onaj rastavljeni dio zašarafio za policu i …

Slika 32

… ona je jednostavno utakao u dio klizača na okviru. Ovdje je najvažniji korak ustvari bio izrezati šperploču na pravilnu širinu. Ako to pogodimo onda ovo ostalo i nije neki problem.

Slika 33

Za drugu policu sam prvo odredio visinu na koju je treba montirati. Šlajferica, jedna otpadna daska ko dodatni „luft“ i zabilježi olovkom gdje to dolazi. Čini mi se da je rastojanje bilo 22,5 cm.

Slika 34

Kod ove druge police sam malo potrkatio šperploču tako da sam klizače koji idu na okvir morao malo da podebljem. Šajba M8, malo molerske trake i leglo je OK. Za montažu klizača na okvir sada sam koristio vinklu po istom principu kao kod ladice za escajg.

Slika 35

Druga polica utaknuta na klizače.

Slika 36

Pa onda i treća po istoj proceduri i na istom rastojanju. Dobro su ispale.

Slika 37

Lijepljenje donje lajsne.

Slika 38

A onda i čeonih.

Slika 39

Sada su na red došli i točkići. Kupio sam ove sa kočnicama i nosivosti po 70 kg.

Slika 40

Točkići montirani odozdo.

Slika 41

I evo ga kabinet na sopstvenim točkovima.

Slika 42

Cirkular fiksiran za gornju ploču kroz one rupe izbušene na (sada već davnoj) slici broj 7.

Slika 43

I onda vrh opšiven lajsnama od onih gredica sa starog kreveta.

Slika 44

Konačno sam stigao i do završne faze a to su vrata i one police pozadi. U ovom trenutku projekat je već bio počeo pomalo i da me smara. Dakle, poslednja reciklaža je obuhvatala vrata od starog ormara i neke otpadne letvice iz prethodnih projekata.

Slika 45

Letvice sam izrezao na 3 cm širine onda i ploču na potrebnu mjeru. Keksi, ljepilo i eto vrata.

Slika 46

Posle lijepljenja na red je došlo i šmirglanje i provjera kako sve to „leži“.

Slika 47

Vrata sam odlučio da zakačim pomoću klap šarki. Odozdo sam stavio neku podlošku da obezbjedi dovoljno lufta i onda linijama označio mjesta gdje montirati šarke.

Slika 48

Onda sam uz pomoć onog šablona za klap-šarke označio gdje pozicionirati rupe u krilima i izbušio ih sa borerom 35 mm.

Slika 49

Klap šarke montirane i pojavio se problem sa prolaskom klizača tj udarali su u vrata. Nije da nisam vidio ovo da dolazi ali nisam mogao procijeniti koliko će prostora biti potrebno klizačima. Olovkom sam označio segmente gdje klizači treba da prolaze.

Slika 50

I onda, uz pomoć frezera, urezao žljebove.

Slika 51

Sada imaju dovoljno prostora da kližu do mile volje.

Slika 52

Za police sam odlučio da iskoristim okrajke ostale od vrata, neke dvije stare lajsne i komad brodskog poda. Reciklaža je bila u punom zamahu kod ovog projekta.

Slika 53

Donju letvu sam keksovao i zalijepio samo oko keksa jer po ovoj farbi i nebi imalo nekog smisla nanositi ljepilo.

Slika 54

Ploče za police sam izrezao na potrebnu širinu a jednu sam morao i da spajam iz dva dijela. Prvo keks i ljepilo a onda sam sa donje strane ušarafio i metalnu spojku koju sam dobio pošto sam jedan „L“ ugaonik „ispeglao“ čekićem.

Slika 55

Lajsne izšmirglane, lakirane i pričvršćene za ploče.

Slika 56

Sledeća na red je došla montaža polica. Odlučio sam da napravim više rupa na po nekih 10 cm rastojanja kako bi se police mogle dizati/spuštati već po potrebi (vjerovatno nikad neće). Za to sam napravio jednostavan šablon prikazan na slici uz pomoć kojeg sam obezbjedio da rupe budu na istim rastiojanjima i u vertikali.

Slika 57

Rupe izbušene i nosači umetnuti (na lijevoj strani).

Slika 58

Onda sam uz pomoć libelice prikazane na slici prenio linije i na desnu stranu. Ova libelica je koštala nekih euro a vrlo je praktična. Po ovim linijama tj malo ispod njih (za poluprečnik borera) sam izbušio i drugi set rupa.

Slika 59

Police legle kako treba.

Slika 60

Da nebi ispadale prilikom cimanja naprijed-nazad osigurao sam ih sa po jednim ugaonikom. Sada mi je tek palo na pamet da sam ih mogao staviti sa donje strane.

Slika 61

Ostalo je još da montiram ručke i magnete sa unutrašnje strane i to je to. Kabinet skockan.

Slika 62

Ladice u akciji.

Slika 63

A ni police ne zaostaju.